Lavaster – największe stalowe kominy w Polsce!

18 wrz 2024 Obrazek

Od 9 lat sprawujemy nadzór spawalniczy (w ramach usługi abonamentu spawalniczego) dla firmy Lavaster. To właśnie oni odpowiadają za realizacje największych kominów w Polsce, np. dla Elektrociepłowni Siekierki w Warszawie czy spalarni śmieci w Olsztynie. Zobacz, w jaki sposób nasza firma współpracuje na co dzień!

 

Czego potrzebował Lavaster?

LAVASTER Sp. z o.o. to wiodący producent kominów przemysłowych ze stali oraz nasz stały klient, który korzysta z naszej usługi abonamentu spawalniczego już od 2015 r., czyli od początku istnienia firmy. Żeby legalnie działać i zaistnieć na rynku stalowych konstrukcji budowlanych firma LAVASTER musiała wdrożyć i certyfikować system zakładowej kontroli produkcji wg normy EN 1090-1 (klasa EXC3) oraz wdrożyć wymagania normy EN ISO 3834-2 i od tego zadania zaczęła się nasza stała współpraca, która trwa do dzisiaj.

Co robimy dla firmy Lavaster?

Obecnie w ramach abonamentu spawalniczego dla firmy LAVASTER wykonujemy:

  • Plan jakości produkcji dla kolejnych kontraktów
  • Każdorazowo konsultujemy Plan Kontroli i Badań dla kolejnych realizacji
  • Opracowujemy technologie spawania WPQR i WPS
  • Egzaminujemy spawaczy i operatorów spawania wg norm EN ISO 9606 i EN ISO 14732 oraz bierzemy udział w szkoleniach spawaczy.
  • Bierzemy udział w audytach drugiej i trzeciej strony, czyli zarówno tych klienckich jak i ze strony jednostek certyfikujących.
  • Dbamy o aktualizację dokumentacji systemowej (tzw. księga jakości) – piszemy i aktualizujemy procedury i instrukcje.

Nad jakim projektem obecnie pracujemy?

LAVASTER w 2024 realizuje projekt budowy dwóch przewodów spalinowych komina na potrzeby EC Siekierki w Warszawie. Naszym zadaniem przy realizacji tego zadania było opracowanie technologii spawania stali dupleks gatunku 1.4462. Przy opracowywaniu technologii spawania musieliśmy uwzględnić wymóg dodatkowych badań korozyjności wg standardu ASME G48 method A oraz badań mikroskopowych z określeniem zawartości ferrytu delta na poziomie 30÷70% w spoinie, oraz 40-60% w strefie wpływu ciepła.

Dodatkowym wyzwaniem były gabaryty samej konstrukcji kanałów, których projekt zakładał budowę dwóch przewodów spalinowych z blachy grubości 6 mm od przekroju kołowego po przekrój eliptyczny, każdy o długości około 170 m. Aby wykonać tak wymagającą konstrukcję opracowaliśmy łącznie 7 technologii spawania z zatwierdzeniem WPQR oraz certyfikacją spawaczy w jednostce notyfikowanej dla następujących metod spawania:

  1. 121 – zmechanizowane spawanie łukiem krytym
  2. 135 – spawanie półautomatyczne
  3. 135 – spawanie zmechanizowane
  4. 141 – spawanie ręczne

Jakie korzyści odniósł Lavaster z naszej współpracy?

Opracowane przez nas technologie spawania stali dupleks były kluczowe dla klienta w kontekście spełnienia wysokich wymagań jakościowych postawionych przez Inwestora.

Szczególnie ważnym aspektem tego zlecenia była odpowiednia odporność korozyjna złącz spawanych przewodu komina mających bezpośredni kontakt ze spalinami z kotła energetycznego. Dzięki naszej pomocy LAVASTER spełnił wszystkie wymagania kontraktowe i wzorowo zrealizował ten bardzo trudny projekt.

Zobacz co o nas mówi sam szef firmy!

„Szczerze polecam współpracę z firmą Nova Investa. Budowa tak dużych kominów wiąże się z tym, że trzeba spełnić wypróbowane wymogi jakościowe. Dzięki współpracy, mam pewność, że moja firma spełnia wszystkie wymagania kontraktowe. Zawsze mogę liczyć na to, że jeśli pojawią się trudności, inspektor przyjdzie i wszystko naprostuje”. W każdej chwili mogę liczyć na wsparcie.”

Marcin Wach – Prezes Zarządu firmy Lavaster

Galeria